Check out the NTIA 2022 finalists! – Travel Weekly

The finalists and semi-finalists of the Australian Federation of Travel Agents (AFTA) National Travel Industry Awards (NTIA) have officially been announced.

Voting opens at 5pm this afternoon and closes at 5pm AEST on 8 September for the most popular categories which are selected based on just votes and winners of the most outstanding supplier categories being a combined score mix of judged and votes.

You can vote for who you want to win here.

Check out the finalists below:

Category 1 – Most Outstanding Mobile / Home-Based Travel AdvisorCarli Hester, TravelManagersKim Newton, MTA Mobile Travel AgentRose Febo, Travel ManagersRoslyn Ranse, itravelTanya Patterson, Travel Managers

Category 2 – Most Outstanding Travel Agency ManagerDebbie Rains, Lades Pty Ltd Group ta Travel AssociatesGeorgina Walpole, Global JourneysJacinta Blundell, Helloworld Travel Buderim & CabooltureKatrina Connor, American Express Global Business TravelStacey Brownsey, Helloworld Travel Mt Pleasant

Category 3 – Most Outstanding Travel Consultant Corporate Lynette Wells, American Express Global Business TravelNatasha Hanss, Corporate Travel Management (CTM)Rochelle Bird, Anywhere TravelSarah Hackett, Sanford TravelZoe Dirken, TAG (The Appointment Group)

Category 4 – Most Outstanding Travel Consultant Leisure Becky Kent-Perchalla, Perchalla and Turner Travel AssociatesBonnie Davis, Helloworld Travel MackayCourtney Kynoch, Helloworld Lane CoveEmily Kadinski, itravel CarlingfordMartine Hero, Clean Cruising

Category 5 – Rookie of the Year Bella King, American Express Global Business TravelDani Newham, Queanbeyan City Travel & CruiseMark Stokell, Travel at 60Sarah Lee, Clean CruisingTamara Galloway, Wauchope Travel

Category 6 – Travel Consultant Scholarship Bree Mccauley, TAG (The Appointment Group)Donna Malley, American Express Global Business TravelKristy Moore, Travel MooreLachlan Miller, Inside Travel Group (InsideJapan Tours and InsideAsia Tour)

Category 7 – Most Outstanding Sales Executive – AirJanis McDonald, Air CanadaNick Lewis, Air New ZealandNicole Laurie, Delta Air LinesAlbina Obilinovich, Qatar AirwaysPeter James, Emirates

Category 8 – Most Outstanding Sales Executive – CruiseGreg Schein, Avalon Waterways (GFOB)Shaun Kavanagh, Princess CruisesTenille Hunt, Quark ExpeditionsAnastasia Kotanidis, Holland America Line & SeabournRamon Drew, Viking Cruises

Category 9 – Most Outstanding Sales Executive – Land SupplyGreg Schein, Globus Family of BrandsKaren Newbury, APT Travel GroupMichelle Nickelson, Club MedAmanda Harvey, Queensland Rail TravelDylan Hearne, Backroads Global Touring

Category 10 – Most Outstanding Consumer Travel Journalist (semi-finalists)Helen HayesJulie MillerKate WebsterLee TullochLisa AllenLouise GoldsburyKatrina LobleyMarie BarbieriRob McFarland

Category 11 – Most Outstanding Employee Engagement & Recruitment ProgramAmerican Express Global Business TravelClean CruisingConnections Group of CompaniesHelloworld Travel Mackay, Mt Pleasant & TownsvilleTravel Trade Recruitment (Australia) Pty Ltd

Category 12 – Most Outstanding Marketing Campaign – AgencyAussieTrains, by Aussie TrainsRiver Collection Launch, by Ignite Travel Group – My CruisesNot Going Anywhere, by The Don’t Forget Travel GroupCharters, by Travel AssociatesSustainable Traveler One Year Anniversary, by Webjet OTA

Category 13- Most Outstanding Online Travel Agencyflybuys travelGlobal JourneysMy Holiday 2MyCruises

Category 14 – Most Outstanding Travel Management Company (Corporate)Anywhere TravelCorporate Travel Management (CTM)FCM TravelStage and ScreenTAG (The Appointment Group)

Category 15 – Most Outstanding Travel Agency – LeisureChris Watson TravelFBI TravelHelloworld Travel Mackay, Mt Pleasant & TownsvilleMain Beach TravelTravel & Cruise Castlemaine

Category 16 – Sustainability Award – AgencyAmerican Express Global Business TravelCorporate Travel Management (CTM)IntrepidMelbourne Travel ProjectReho Travel

Category 17 – Most Outstanding Mobile Advisor NetworkFCTG IndependentMTA – Mobile Travel AgentsTravelManagers Australia Pty Ltd

Category 18 – Most Outstanding Travel Agency GroupFlight CenterHelloworld TravelitravelRAA TravelTravel Associates

Category 20 – Most Outstanding Marketing Campaign – SupplierRESUME / PLAY, by APTCheck in to check out, by Globus Family of BrandsGive the Gift of Travel, by VIVA Holidays & HelloworldWalk for Wellness, NCL (Norwegian Cruise Line)Welcome Back, by Viking Cruises

Category 21 – Most Outstanding Tour OperatorAbercrombie & KentAPTChimu AdventuresInside Travel Group (InsideJapan Tours and InsideAsia Tours)Wendy Wu Tours

Category 22 – Most Outstanding WholesalerAdventure World TravelBedsonlineCreative CruisingExpedia TAAPThe Africa Safari Co.

Category 25 – Most Outstanding Industry Support – AccommodationClub MedIHG Hotels & ResortsMinor HotelsOutrigger Hotels & ResortsQuest Apartment Hotels

Category 26 – Most Outstanding Industry Support – AirAir CanadaAir New ZealandAll Nippon AirwaysFinnairQatar AirwaysSingapore Airlines

Category 27 – Most Outstanding Industry Support – CruiseAPTAurora ExpeditionsAvalon WaterwaysNorwegian Cruise LineViking Cruises

Category 28 – Most Outstanding Travel Industry Training InstitutionCLIA AustralasiaCorporate Travel Management (CTM)Helloworld Travel AcademyTAFE Queensland

Category 29 – Sustainability Award – SupplierAir New ZealandChiva Som represented by Travel the World GroupIntrepid TravelLatitude Group TravelThe Travel Corporation (TTC)

Category 31 – Most Outstanding Non Branded Agency GroupFCTG IndependentIndependent Travel GroupMagellan TravelSelect Travel GroupTravelers Choice

The awards will be held at the International Convention Center in Sydney on 15 October.

Leave a Comment

Your email address will not be published.